Proč "Porod na Sněžce"?

30.04.2009 12:48
Proč to děláme.
 
Čím déle jsem matkou a zabývám se a studuji mateřství, stýkám se se ženami v mateřských a rodinných centrech, při seminářích, přednáškách, ve školách i školkách, na dětských hřištích i  při dalších příležitostech, tím více vnímám, jak na těhotenství a porodu záleží.
 
Jak různé prožití těchto životních událostí má hluboký význam a jak dalece může ovlivnit život ženy. Její sebedůvěru, její sebevědomí, její vnímání sebe samé ve společnosti. Jak ovlivňuje vztah k dítěti, ke svému partnerovi a vůbec ke společnosti.
 
Proto se snažím už podruhé (1.výstava v letohrádku Porthemika"Umění porodit", 2006, Praha) přiblížit prožitkem, smyslově i obrazně životní situaci žen v těhotenství a při porodu. Proto, aby ty, které se chystají, se mohly lépe připravit a ostatní aby poznávali. Poznávání přináší porozumění a porozumění přináší úctu a lásku.
 
Jak  můžeme přirovnávat porod k výstupu na Sněžku? Co ta bolest?
 
   Ano, slyšela jsem názor, : "raději bych šla 10x na Sněžku, než bych rodila".
Ale s bolestí se dá pracovat, a se strachem z ní také. Stejně jako se člověk připravuje na vrcholový výkon, je dobré se i na porod připravit. A tu možnost v dnešní době máme. Je to stejné, jako když trénujeme své svaly na to, abychom byly připravené na očekávaný, třeba sportovní výkon. Opět tu je paralela s díly Lenky Klodové, která vystavovala  obří fotografie sportovkyň  s těhotnými bříšky, zachycených v okamžiku podání atletických výkonů.
   Pokud víme, že bolest je fyziologická a víme proč se tak děje, můžeme jí očekávat a třeba i vítat. Naše tělo nás po výkonu odmění ohromnou dávkou slastných pocitů.
Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

www.prostorprorodinu.cz