Porod na Sněžce 2011

Informace k programu a doprovodným akcím

 

Martin J. Švejda: "Žena. Říkejte mi žena" (one-woman-show)

Intimní zpověď manželky a matky, která sebrala tu odvahu a rozhodla se podělit se s diváky o svá trápení.

hrají: Jana Stiborová, Martin J. Švejda

dramaturgická spolupráce: Jana Švejdovárežie

scénografie: Martin J. Švejda

hudba: Coco Rosie

Antonín D.S. je pražský amatérský divadelní soubor, který vznikl v roce 2005 na základech Kulturně divadelního spolku Puchmajer. V současnosti soubor vystupuje pod pozměněným názvem Ing. Antonín Puchmajer D.S. Oba soubory se věnují především vlastní, autorské tvorbě - a to buď v podobě činoherně - hudebních pásem, kratších her nebo celovečerních inscenací. Poetika souboru je orientována na drsný, černý humor; tvůrci se v inscenacích neštítí naprosto ničeho, jejich cílem je diváka od první minuty uvrhnout do takové nejistoty, aby si jednou provždy zapamatoval, že divadelní kumšt - o životě ani nemluvě - neni žádný peříčko. Komorní hra Žena. Říkejte mi žena je sestavena ze střípků životních postřehů a pocitů současné třicetileté ženy - manželky a matky, nesených v sarkasticky upřímném, realitu nijak nepřikrašlujícím tónu.

více o souboru: https://www.divadlo.cz/antoninds

 

Patrik Bálint: "Příprava na porod a prenatální psychologie" (přednáška)

Na všechny očekávané události našeho života jsme přirozeně připravení nebo v jeho průběhu připravovaní. Porod je jednou z takových událostí.  Dítě je fyzicky i emocionálně spojené s matkou a jistým způsobem i s otcem už od početí, proto výchova a příprava na narození a život probíhá už v době těhotenství. Přednáška hovoří o puštění se s proudem těchto dvou řek, které se v těhotenství vlévají do jedné.

Patrik Balint  - terapeut: Na klienta a jeho problém se dívá jako na něco jedinečného, co vyžaduje jedinečný přístup. Používá techniky regresní terapie na základe asociativního vybavování. Terapeutický proces vidí jako snahu terapeuta pomoci klientovi poznat mechanizmy, které používá proti sobě a zároveň mu pomáhá, aby je mohl odložit. Regresní terapie, kterou praktikuje a učí je strukturovanou metodou centrovanou na klienta, kde je klient vedený, nikoli tlačený. Regresní terapii studoval pod vedením Andreje Dragomireckého, profesionálně se jí věnuje od roku 2000. Mimo jiné též provází psychickou přípravou na porod a mateřství. Se ženou šperkařkou a dvěma dětmi žije v malebném městečku Martin mezi Malou a Velkou Fatrou (Slovensko).

www.predporodnapriprava.sk, www.regresnaterapia.sk, www.patrikbalint.cz, www.patrikbalint.blogspot.com 

 

 Divadelní soubor CYLINDR: "Na cestě"

Je příběh matky a dcery, které se jednoho květnového dne vydají za babičkou. Během cesty si možná řeknou víc, než původně chtěly. Tímto představením vyjadřuje autorka s humorem a nadsázkou úctu všem matkám a dcerám. Ač každá jiná, něco je spojuje- strach i láska. Toto představení není drama, spíše láskyplný úsměvný pohled na jejich společné bytí. Iveta Dušková vykresluje úsměvně, avšak citlivě úskalí i štěstí společného vztahu dvou žen, které od sebe sice dělí jedna generace, ale i přesto jsou si v mnoha ohledech jejich životy i ony samy podobné. Představení, které vychází ze života, ale protínají ho magické prvky, živě hudebně doprovází se svým procítěným zpěvem a tklivou kytarou Andraž Polič.

Autoři: Iveta Dušková (scénář, režie a texty písní), (Andraž Polič (hudba), Erika Bornová (kostým), Karel Bílek (scéna)

Hrají: Nataša Burger /matka/, Agáta Dušková /dcera/

 

Divadelní soubor Cylindr vznikl v roce 2005 a jeho základním stavebním kamenem byl herecký ročník vedený Ivetou Duškovou a Jiřím Trnkou na VOŠ herecké v Praze v Michli, který v témž roce završil studium. Od prvopočátků Cylindr provází dvě významná jména, která jsou s jeho činností úzce spjatá. Jedná se o pedagožku, herečku, scénáristku a režisérku v jedné osobě Ivetu Duškovou a divadelní kritičku Janu Soprovou. Divadelní soubor Cylindr je uskupení umělců, kteří se zabývají autorským divadlem. Hlavním jeho cílem je tvořit. V představeních jde o propojení dramatických, hudebních, výtvarných i hereckých prvků. Všechny inscenace vynikají originálním zpracováním, hereckými výkony, procítěným tancem, živou hudbou a zpěvem.

 www.divadelnisouborcylindr.cz

 

Taneční skupina MOMENTUM

Práce skupiny je založena na tvořivém hledání konsensu mezi čtyřmi lidmi různého věku, různých životních zkušeností a různých přístupů k tanci.

Dorota Kamecka - matka tří dětí, spolu s manželem tvoří šťastnou rodinu. “V určitém momentě mého dospělého života jsem se rozhodla, že budu tančit. Bylo to jako exploze, naprostá změna, “zrození” do nového života.

Magda Koza - profesionální tanečnice, vzdělaná v klasickém baletu a v technikách současného tance. Spolupracuje s několika soubory na několika umělckých projektech.

Filip Poblocki - fotograf a filmař, tesař samouk, antropolog, amatérský hudebník a poslední dobou též tanečník.

Olga Gawlik – tanečnice a performerka, zabývá se především kontaktní improvizací a průzkumem pohybu. Má též zkušenosti s přírodními stavbami a zahradami a permakulturou.

Filip a Olga tvoří pár, který společně uvažuje o rodičovství. “Představení je výzva. Rodina je taková výzva, že je důvodem slézat ty nejvyšší hory.”

Skupina společně usiluje o sjednocení rozdílů mezi členy za účelem společné tvorby na téma tak důležité a blízké všem.

  

Gabriela Kontra: "Rodinné mapy" (výstava)
 

Současné české zákonodárství, konkrétně Zákon o rodině, podmiňuje vznik rodiny uzavřením manželství mezi mužem a ženou. V druhé fázi pak zplozením dětí vtomto svazku. V praxi se však této definici podřizuje jen určitá část populace. Tisíce lidí z rodiny stanovené zákonem vypadává, protože žijí v jiných svazcích rodinného typu, které zákon zatím nezohledňuje.

Autorka Gabriela Kontra vystudovala obor fotografie na pražské FAMU. Mezi její práce patří mimo jiné filmový projekt Porodní plán (www.porodniplan.cz) nebo
soubor portrétů lidí vězněných v padesátých letech z politických důvodů komunistickým režimem (www.photon.cz). Aktuálně se věnuje rozvoji projektu Bajkazyl (www.bajkazyl.cz).

Pozvánka an výstavu a vernisáž

 

 MgA. Katarína Zatovičová: Nejen předporodní setkání a masáž

Setkání je určeno pro všechny rodinné členy, zejména pak budoucí rodiče, kteří vnímají potřebu vědomé a aktivní přípravy na rodičovství pro sebe navzájem a v propojení se svým očekávaným děťátkem. Setkání proběhne jako součást Těhotenské stezky přímo v terénu.

O čem si budeme povídat?

- co se odehrává v ženě po početí, v těhotenství, při porodu, v šestinedělí, jak fyzicky tak psychicky

- co se děje s miminkem ve všech fázích a to nejenom z pohledu vývoje a růstu, ale také jak vnímá a reaguje tzn. jak kvalita našich kontaktů s ním již v děloze působí na jeho vývoj osobnosti, jak jej porod ovlivňuje na celý život

- proč a jak může partner zásadně ovlivnit svou partnerku a dítě

- strach a bolest jsou neoddělitelnou a potřebnou součástí porodního procesu a následné péče o dítě

 Čemu se budeme prakticky věnovat?

- dotek, hlazení a masáže, stimulační body na těle k úlevě nejen při porodu

- přirozený dech jako prvořadá pomůcka nejen u porodu

- aromaterapie

- podpůrné a úlevové pozice nejen v 1.době porodní

MgA. Katarína Zatovičová je autorkou projektu A centrum - vědomá a aktivní příprava na mateřství a rodičovství, členkou výkonného výboru občanského sdružení A centrum a lLektorkou gravidjogy a harmonizace, partnerského předporodního setkání, tance v rytmu afro pro mami a mimi, masáže dětí a kojenců. Maminka syna Simona. Jejím motto: "Mateřství je největší a nejkrásnější role, kterou jsem zažila. Je to dar lásky a úcty, který můžeme dát sobě, svým dětem i všem ostatním."

katarina.zatovicova@acentrum.eu, www.acentrum.eu, www.acentrum.sk

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

www.prostorprorodinu.cz